Forum www.plecoworld.fora.pl Strona Główna www.plecoworld.fora.pl
Ogólnopolskie Forum Pasjonatów Ryb Zbrojnikowatych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Artemia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.plecoworld.fora.pl Strona Główna -> Żywienie zbrojników
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Admin
Administrator



Dołączył: 27 Mar 2013
Posty: 368
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Lublin

PostWysłany: Wto 12:26, 09 Kwi 2013    Temat postu: Artemia

Artemia Salina= Solowiec

Systematyka solowców:
Typ - Arhopoda
Gromada - Crustacea
Podgromada - Bramchiopoda
Rząd - Anostraca
Rodzina - Artemidae,
Rodzaj - Artemia
Gatunek - Artemia salina.

Temat ten zacznę od składu chemicznego tego pokarmu.
Solowca czyli Artemię charakteryzuje bardzo wysoka wartość odżywcza: -białko 54,8%
-węglowodany 10,6%
-kwasy tłuszczowe 14,3%
-zawarte w nich karotenoidy nadają zjadającym je rybom piękne, intensywne wybarwienie

Artemia to jeden z najwartościowszych pokarmów dla ryb w świecie akwarystyki. Jako hodowany pokarm żywy przez akwarystów stanowi najczystszą formę pokarmów nie zawierający pasożytów.
Solowce to wybitnie ciepłolubne skorupiaki żyjące w zasolonych wodach strefy umiarkowanej i subtropikalnej. W ogromnych ilościach występują w Jeziorze Sonym w stanie Utah oraz w Kaliforni (USA).
Dorosłe osobniki, osiągają do 15 mm długości, składają miliardy jajeczek, które unoszone falami osadają się na brzegach zbiorników wodnych i ulegają procesowi naturalnego wysuszenia, w wyniku którego zawartość wody spada w nich poniżej 10%.
Naupliusy w tak powstałej formie przetrwalnikowej jajeczka, nie tracąc zdolności rozwojowych, mogą przetrwać od 3 do 5 lat.
Wysyszone jajeczka latwo absorbują wodę. W krótkim czasie potrafią wchłonąć taką ilość wody, jaka odpowiada 150% ich wagi.
Absorbcja wody inicjuje bardzo szybki rozwój solowców. Podczas wykluwania we wnętrzu jajeczka tworzy się gliceryna, powodując wzrost ciśnienia osmotycznego. Gdy osiągnie ono wystarczająco wysoki poziom, skorupka pęka. Z jajeczek wylęgają się wówczas maleńkie larwy tzw. naupliusy. W jednym gramie artemii znajduje się około 250 tysięcy jajeczek.
Szczypta jajeczek wystarcza do uzyskania odpowiedniej ilości larw niezbędnych do jednorazowego cyklu karmienia uzyskanego z tarła narybku.


Przygotowanie wylęgu jest niezwykle proste i nie wymaga użycia skomplikowanego sprzętu, więc bez problemu można go przeprowadzić w warunkach domowych.
Naturalnym środowiskiem artemii jest woda słona.
Do przygotowania wylęgu potrzebny Ci więc będzie 1 litr słonej wody (15 do 20 g niejodowanej soli na litr).
W sklepach spożywczych dostępna jest jedynie sól jodowana, która niestety nie nadaje się do przygotowania odpowiedniego roztworu. Jod jest zabójczy zarówno dla ryb, jak i dla artemii.
Polecam specjalną niejodowaną sól zawierającą mikroelementy i podwyższającą pH taką jaką stosujemy do ogórków kiszonych lub sól morską do wylęgu artemii.
Potrzebna będzie jeszcze pompka z wężykiem i kamieniem napowietrzającym oraz plastikowa butelka po wodzie mineralnej o poj. 1,5 l.

Butelkę napełnij wodą (1 l) o temp. ok. 25C, wsyp potrzebną ilość soli, a po jej rozpuszczeniu dodaj niewielką porcję jajeczek (maksymalnie 2 - 3 gramy).
Do butelki włóż kamień napowietrzający połączony wężykiem z pompką (brzęczykiem). Po kilkunastu godzinach z jajeczek zaczną wykluwać się maleńkie, żywe skorupiaki - naupliusy zwane też pływikami.
Wylęg kończy się po upływie około 24 godzin.
W procesie wylęgu kluczową rolę odgrywa natlenianie.
Pęcherzyki powietrza dostarczają niezbędny do życia tlen, wywołując jednocześnie prądy wodne. Na powierzchni bulgoczącej wody może tworzyć się piana, która będzie pułapką dla jajeczek i malutkich naupliusów. Radzę więc dodać do roztworu kilka kropel odpieniacza, najlepiej oleju roślinnego sojowego lub słonecznikowego, a piana zniknie.
Najlepsze warunki wylęgu zapewnia temperatura 27C - 30C (optymalnie 28C).
Nie wolno przekraczać temperatury 32C, temperatura 34C zabija larwy.
Pamiętaj także o tym, aby w czasie wylęgu butelka była oświetlona, najlepiej miniaturową świetlówką. Światło stymuluje rozwój artemii i znacznie poprawia procent wylęgu.
Hodowla
Malutkie larwy-plywiki (naupliusy), które wykluwają się z jajeczek musisz jeszcze odłowić. Pamiętaj, że znajdują się one w wodzie słonej, Więc całej hodowli nie można po prostu wlać do akwarium. Sól szkodzi rybom i roślinom. Aby szybko i sprawnie odłowić wszystkie larwy, musisz wyłączyć pompkę. W spokojnej wodzie puste, brązowe skorupki wypłyną na powierzchnię tworząc brunatny kożuch, natomiast żywa larwy będą pływać w toni wodnej. Odławianie nie powinno zająć Ci więcej niż 10 minut.
Tylko tyle larwy mogą przeżyć bez tlenu. Larwy artemii wykazują silny heliotropizm i chętnie płyną w stronę światła. Szybciej odpłyną od pustych skorupek, jeśli butelkę od spodu oświetlisz świetlówką. Roztwór z malutkimi żywymi larwami odcedź za pomocą wężyka przez sitko o bardzo drobnych oczkach w ten sposób, aby zebrane na powierzchni wody, pływające puste brązowe osłonki nie mieszały się z wylęgiem - osłonki te nie powinny znaleźć się w akwarium. Sitko do odcedzania artemii możesz kupić w sklepie zoologicznym lub zrobić samemu z tkaniny stylonowej używanej do sitodruku. Nie nadają się do tego celu sitka, wykonane z szyfony lub pończochy, gdyż naupliusy są tak małe, że z łatwością przedostaną się przez zbyt duże oczka tych tkanin.
Uzyskany wylęg artemii, odcedzony ze słonej wody, wpuść do akwarium z narybkiem. W słodkiej wodzie akwariowej naupliusy artemii mogą przeżyć do 8 godzin. Obserwuj bacznie jak chętnie wylęg zjadany jest przez młode rybki. Odchowanie narybku wielu popularnych ryb, na przykład skalarów, byłoby niezwykle trudne bez użycia artemii. Wylęg artemii jest także doskonałym żywym pokarmem dla wszystkich niewielkich rybek akwariowych, a zwłaszcza kąsaczowców. Artemia doskonale nadaje się również do karmienia ryb morskich z rafy koralowej oraz wszelkich bezkręgowców pielęgnowanych w akwariach morskich.
Wylęg naupliusów przeprowadza się także na skalę przemysłową, na przykład w hodowlach krewetek, których odchowanie jest praktycznie niemożliwe bez wykorzystania artemii. Wylęg taki przeprowadza się w specjalnie do tego celu przystosowanych naczyniach. Opisana metoda wylęgu jest jednak dużo prostsza i najlepiej nadaje się do celów domowych.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Admin dnia Wto 12:35, 09 Kwi 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
s050197
Forumowicz



Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 17:35, 14 Lip 2013    Temat postu:

zastanawia mnie jak można karmić duże ryby tak małym pokarmem jak artemia... chyba jest to jednak niemożliwe?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
hypan
Forumowicz



Dołączył: 24 Cze 2013
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 20:54, 14 Lip 2013    Temat postu:

Chyba normalnie jak każdym innym Smile
A czy wieloryby jedzą słonie? tez karmią sie drobnym planktonem i cokolwiek tam im wpadnie:)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Admin
Administrator



Dołączył: 27 Mar 2013
Posty: 368
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Lublin

PostWysłany: Nie 23:12, 14 Lip 2013    Temat postu:

Artemia to nie tylko małe zwierzątko - pamiętaj że dorosłe formy mają ponad 1cm

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Admin dnia Nie 23:13, 14 Lip 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.plecoworld.fora.pl Strona Główna -> Żywienie zbrojników Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin